Search
  • Tímea Molnárová

Znížte svoje pravidelné výdavky

Posledné týždne nie sú jednoduché pre nikoho z nás. Všetci hľadáme možnosti, ako zvládnuť obdobie pandémie bez ujmy na zdraví, ale aj na financiách. Ocitli sme sa v neľahkej situácii a zatiaľ, čo niektorí z nás riešia, čo s nudou, iní hľadajú možnosti, ako sa dostať zo zlej finančnej situácie. V spolupráci s Marekom Juricom, ktorý sa venuje finančnému poradenstvu už viac ako 15 rokov, sme pre vás zostavili jednoduchý zoznam, vďaka ktorému môžete ušetriť pár „drobných“ mesačne. Nemusí to byť veľa, ale ak vám to situácia dovoľuje a ušetrené peniaze si odložíte, o pár mesiacov budete veselo nakupovať vianočné darčeky.


1. Zabezpečte si bežný účet zadarmo


No schválne. Koľko platíte mesačne za svoj bežný účet? Nájdu sa medzi nami určite aj takí, ktorí to ani netušia. Pritom sú to s vysokou pravdepodobnosťou „vyhodené peniaze“. Prečo? Lebo svoj bežný účet môžete mať aj zadarmo, často za minimálne podmienky. Niektoré banky si účtujú 3 eurá, iné aj 7 a viac eur mesačne. Zavolajte do svojej banky ešte dnes a opýtajte sa, čo musíte splniť, aby ste aj vy mali svoj bežný účet bez mesačných poplatkov.


2. Zvážte výhodnosť svojich spotrebákov, či hypoték


V tomto prípade je možností hneď niekoľko. Ak máte spotrebný úver s úrokom viac ako 6 %, resp. ak máte hypotekárny úver (úver na bývanie) s úrokom viac ako 1,5 %, opäť je tu priestor, aby ste kontaktovali svojho bankára. Dnes sú na trhu značne výhodnejšie úvery, ktoré vám určite niečo ušetria. V prípade, ak máte úverov hneď niekoľko, zistite, či nie je možné ich zlúčiť, natiahnuť dobu splácania a tým znížiť výšku mesačnej splátky. Ak vám vaša banka nevyhovie, ešte stále je možnosť refinancovať úver do inej banky. Je to na zamyslenie, čo poviete?


3. Kontrolujte si mesačné výdavky


Znie to síce veľmi jednoducho, až smiešne, ale čo tak si skúsiť v domácnosti zaviesť “účtovníctvo”? Vďaka nemu si urobíte prehľad príjmov a výdavkov a možno prídete na to, kde sa dá ušetriť. Poznačte si, na čo ste počas uplnynulých dní a týždňov minuli najviac (skúste si prípadne nájsť vhodný online program, vďaka ktorému to bude zábava). Je viac než pravdepodobné, že objavíte spôsob, ako ušetriť na veciach, ktoré síce nakupujete, ale dostatočne nevyužijete.4. Odhláste sa z odoberania pofidérnych newslettrov


Black friday tu, black friday tam, 80 % zľava na všetko, poštovné zdarma, 2 za cenu 1... vyskakuje to na nás celý deň, každý deň. A my samozrejme stále všetko potrebujeme. Alebo ani nie? Čo tak urobiť si v tom poriadok a odhlásiť sa z poberania všetkých tých žrútov času a peňazí? Zaberie to len chvíľu.


5. Vyjednajte si výhodnejšie podmienky u svojho operátora


Ste si istí, že máte ten najvýhodnejší paušál, vzhľadom k tomu, nakoľko ho aj reálne využívate? Vyčleňte si trochu času a popozerajte sa po iných možnostiach. Vyjednajte si výhodnejšie podmienky u svojho, alebo možno aj u konkurenčného operátora. Dá sa to ;)31 views0 comments