Search
  • Marcela Machavová

Prvý SWAP na Kruháči

Poznáš tú situáciu, keď stojíš pred šatníkom a sťažuješ sa, že si nemáš čo obliecť, hoci je tvoja skriňa doslova prepchatá šatami, nohavicami, topánkami či tričkami? V dnešnej konzumnej dobe sa často stretávame s tým, že si človek oblečie nejaký kúsok zo svojho šatníka dva-trikrát a už sa mu žiada obliecť si niečo novšie, modernejšie, "neokukanejšie". Taktiež môžeme pribrať či schudnúť, v prípade detí aj podrásť a už nám oblečenie nie je dobré. Samozrejme, nie všetci máme milióny na účte, aby sme si mohli dovoliť neustále nakupovať nové oblečenie, ba čo viac, takéto správanie je taktiež veľmi neekologické, keďže dopyt po výrobe nových vecí zaťažuje a znečisťuje životné prostredie kvôli veľkovýrobe. Nový spôsob výmeny oblečenia a iných maličkostí, zvaný ako SWAP (po slovensky - výmena), môže byť skvelým riešením na zadováženie si nových kúskov a zároveň umožňuje dať nechceným veciam druhú šancu na "život".


SWAP sa dá organizovať na rôzne témy, či už je to výmena detského oblečenia s príslušenstvom, dámske oblečenie, pánske oblečenie, ba dokonca, nemusí sa jednať len o oblečenie, ale tak isto aj o zariadenie domácnosti, kuchynské spotrebiče a pod. Možnosti sú takmer neobmedzené.


Ako ale takýto SWAP prebieha?


Je potrebné vopred si pripraviť veci, oblečenie či príslušenstvo (podľa témy SWAPu), ktoré už doma nepotrebujeme a stoja nám takpovediac úhorom. Veci treba dať do poriadku, oprať, vyčistiť a priniesť so sebou na SWAP párty. Počas nej si každý účastník vyloží prinesené veci na vopred určené miesto, nechá ostatných, nech si z nich vyberú, čo potrebujú a on si na oplátku vyberie čokoľvek z vecí, ktoré priniesli ostatní účastníci. Na SWAPe je najkrajšie to, že veci, o ktoré nikto neprejaví záujem, budú využité na úctyhodný účel - pomôže sa nimi napríklad rodinám v núdzi, detským domovom či iným zariadeniam, ktoré pomoc nutne potrebujú.


Pravidlá SWAPu

Aby bol SWAP úspešný a férový, je samozrejme nutné stanoviť si pravidlá. Každý by si mal priniesť maximálne počet vecí, ktorý je vopred stanovený organizátorom a taktiež si zo SWAPu odniesť maximálne taký istý počet. Ak je napríklad nutné priniesť si len 10 ks oblečenia, nemal by si si vziať viac ako 10 vecí od ostatných. Každý prinesený kúsok by mal byť neporušený, čistý, nemal by byť deravý, ošúchaný, bez gombíkov, či zlomený, aby sa dal ďalej bez problémov využívať. Nemalo by sa vymieňať ani spodné prádlo. Poplatok za účasť v SWAPe by mal byť symbolický, ale nie príliš nízky, aby sa zachovala vyššia úroveň výmeny a predišlo sa účasti "špekulantov", ktorí prídu vziať veci druhým a sami nič do výmeny neprinesú.


SWAP u nás na Kruháči

SWAP už vo väčsích mestách Slovenska funguje na pravidelnej báze, v našich končinách je ale tento pojem stále takpovediac v plienkach. V Kruháči sme sa ale rozhodli zaexperimentovať a túto skvelú novinku priniesť aj k nám do Rimavskej Soboty dňa 23.9.2020 o 17:00. Ako najvhodnejšia téma na začiatok nám prišla výmena detského oblečenia, hračiek, topánok a príslušenstva, keďže naše ralotesti rýchlo rastú a stále potrebujú nové veci. Možno ti je ľúto vyhodiť takmer nové dcérkine topánky, ale vieš, že ich už nevyužiješ, lebo sú jej malé, tak čo s nimi? No predsa vymeniť ich na SWAPe za väčšie, aké ona práve potrebuje a ty sa tým vyhneš nákupu nových.


Stanovili sme, že si môžeš priniesť maximálne 30 ks pekného, poctivo vytriedeného, čistého oblečenia, topánok, hračiek a doplnkov (vanička, deka, posteľná bielizeň...) a odniesť si môžeš taktiež maximálne 30 ks vybraných kúskov. Poplatok za účasť na SWAPe je 2€. Veci, ktoré nám zostanú by sme radi posunuli Komunitnému centru Rimavská Baňa, ktoré neustále potrebuje materiálnu, ale aj nemateriálnu pomoc.


Viac informácií o podujatí nájdeš na bit.ly/3h87KeT. Tešíme sa na teba a veríme, že náš prvý SWAP sa aj vďaka tebe úspešne vydarí a obšťastníme tým nielen teba a iných účastníkov, ale aj ľudí v núdzi :)

87 views0 comments